قیمت ترموود
قیمت ترمووود در بازار داخلی
نوامبر 1, 2020

ترمووود نوع جدید یا عجیبی از چوب نیست، بلکه به دلیل پرداخت و عملیات متفاوتی که روی چوب انجام می‌شود. که همان ترمو کردن چوب است به این نام معروف شده است. معمولاً از چوب های فنلاندی و اسکاندیناوی برای محصول استفاده می کنند.

محصولات چوب طبیعی به طور کلی در مقابل تغییرات محیطی بسیار آسیب پذیر هستند. و زمانی که چوب ترمو طی فرآیندی پیشرفته نسبت به چوب های دیگر مقاوم می‌شود. دیگر مسائل سایر چوب ها را ندارد.

همچنین چوب ترمو در برابر حمله حشرات موذی، موریانه، ساس، کپک و … مقاومت دارد. با خیال راحت به عنوان یکی از اجزای دکوراسیون خود می‌توانید استفاده کنید. نکته قابل توجهی که این نوع چوب این است که در فرآیند تولید آن از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود.

به دلیل فرآیند منحصر به فردی که روی چوب انجام می‌شود پس از گذشت مدت‌ها به هیچ عنوان تغییر شکل و ظاهر ندارد و تا سالیان زیادی زیبایی خود را حفظ می کند.

کاربرد ترمووود :

زمانی که از مقاومت ترمووود حرف میزنیم می‌توان حدس زد که کاربردهای بسیاری نیز داشته باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم. در واقع می‌توان گفت معروف‌ترین رایج‌ترین استفاده ترمووود به عنوان چوب نما در نمای ساختمان ها می‌باشد از آنجایی که در مقابل حرارت و رطوبت از خود واکنش نشان نمی‌دهد پس اگر در معرض تابش نور خورشید و زیر باران قرار بگیرد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و از کیفیت چوب کاسته نمی‌شود.

استفاده از ترمووود به عنوان کفپوش شیار های نیمه عمیق روی چوب وجود داردکه از لیز خوردن جلوگیری می کند، البته معمولاً برای این نوع کاربرد از نوع سخت چوب ترموود استفاده می‌شود که وزن را به راحتی تحمل کند.

استفاده از ترمووود برای آلاچیق که نمای بسیار زیبایی به حیاط یا باغ شما می‌دهد، مکانی دنج برای استراحت. از ترمووود به عنوان روف گاردن نیز استفاده می‌شود برای چنین استفاده ای ترکیبی از نرم چوب ها و سخت چوب ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. و کاربردی که در نهایت به آن اشاره می کنند استفاده از این محصول در سونای خشک است.

ویژگی های ظاهری ترمووود :


چوب ترمو از دو نوع چوب تهیه می‌شود: سخت چوب ها (PINE) در واقع در دسته درختان پهن برگ قرار می‌گیرد. و نرم چوب ها (ASH) که همان درختان سوزنی برگ هستند.

سخت چوبها رنگ شتری که مایل به قهوه‌ای است با گره های قهوه ای سوخته. چوب ترمو اصل باید هر دو ویژگی را با هم داشته باشد و قابل ذکر است که نباید گره‌های آن به سفیدی بزنند و باید قهوه ای باشد. حتی اگر خود چوب رنگ شتری داشته باشد ولی گره‌های آن قهوه‌ای نباشد ترمووود اصل نیست.اگر به قسمت داخلی چوب دقت کنید باید دایره‌های را مشاهده کنید که شعاع آنها به تدریج افزایش می‌یابد. این ویژگی ها همگی روی قیمت چوب ترمو تاثیر می‌گذارد.

مشخصات ظاهری نرم چوبها تفاوت دارد. آنها رنگی تیره دارند که بیشتر شبیه قهوه ای است وگره ای ندارند. این دسته از چوب ها تراکم بیشتری نسبت به سخت چوب ها دارند.

طرز ساخت ترمووود :

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به چوب طی انجام فرآیند ماده ای که اصطلاحاً رنگ ترمو گفته می‌شود استفاده می‌کنند این ماده از کشور آلمان و کانادا وارد می‌شود.

چوب که وارد کارخانه می‌شود مرطوب است و رطوبت طبیعی خود را دارد از درجه حرارت بالا برای تبخیر کردن این رطوبت استفاده می‌کنند.

درجه حرارت محیطی که چوب ها در آن قرار می‌گیرند بین ۱۸۳ تا ۲۱۵ درجه سانتیگراد است. این مرحله بلافاصله پس از گرفتن رطوبت چوب ها شروع می شود. چوب ها به مدت سه ساعت در همین شرایط قرار می‌گیرند. قابل ذکر است که با وجود بخار آب از آتش‌سوزی جلوگیری می شود.

برای اینکه دمای چوب به شکل نامتعارفی بالا نرود به طور مرتب روی آنها آب اسپری می‌شود. پس از انجام این فرایند ها تنها ۴ درصد از رطوبت باقی می‌ماند و عواملی که باعث تغییر فرم چوبها می‌شود و باکتری های مخرب از بین می روند. این فرایند ۳۶ ساعته به طور کلی چوب را تغییر داده و به نوع جدیدی تبدیل می کند.

۲ الی ۳ ساعت بعد از حرارت دادن چوب عملیات هوادهی اتفاق می‌افتد و به تدریج چوب را خنک می‌کنند. باید دقت کرد که فاصله ها به ترتیب و دقیق رعایت شود چون ممکن است شوک دمایی باعث ترک خوردن و شکستن چوب شود.

چوب ترمو در چه کشور هایی تولید می‌شود؟

کشورهایی هستند که به تولید و ساخت ترمووود شهرت دارند. از جمله سوئد، بلژیک، فنلاند، دانمارک، هلند و… اما امروزه بیشتر اسم ترمووود فنلاندی به گوش می‌رسد. البته در هر منطقه ای قیمت چوب ترمو متفاوت عرضه می‌شود.

کشور فنلاند در امر تولید پیش رو است به دلیل جنگل‌های غنی ای که دارد و کیفیت عالی چوب ها. کشورهای دیگر نیستند نیز هستند که دارای ترمووود باشند مانند کانادا و شمال آمریکا.

میزان دوام ترمووود :

ترموود به دلیل فرآیندهایی که روی آن انجام می‌شود و ثبات ابعادی که دارد طول عمر بیشتری دارد و در برابر رطوبت و پوسیدگی مقاومت قابل توجهی دارد.

مزیت های ترمووود :

  1. وزن کم و سبک به نسبت چوب های طبیعی دیگر
  2. دچار شوک دمایی نمی‌شود
  3. نصب آسان و سریع
  4. قابل تعمیر است
  5. مقاومت زیاد در برابر فشارهای بیرونی
  6. دوام بالا در برابر پوسیدگی
  7. مقاومت در برابر حشرات موذی، قارچ و کپک
  8. قیمت چوب ترمو نسبت به سایر چوب های طبیعی دیگر مناسب تر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *